Prikaz objav z oznako kako izdelati .... Pokaži vse objave
Prikaz objav z oznako kako izdelati .... Pokaži vse objave

ponedeljek, 02. julij 2018

Božična preprostost

Za izdelavo sem potrebovala slabih 5 minut, če odštejem poskus "negativnega" embosiranja z rezalno šablono ...


Če nadaljujem pri negativnem embosiranju ... rezalno šablono sem postavila na notranjo stran voščilnice. Na Big Shot napravi sem naredila naslednji sendvič (od spodaj navzgor):
"debela podlaga + rezalna podlaga + guma za embosiranje + papir + šablona + karton (kartonska embalaža za sol) + rezalna podloga"
Ponavadi pri tovrstnem embosiranju ne dodajam kartona.


In sledilo je samo še lepljenje elementov na svoje mesto. Tako je! Pobrskala sem po škatlah z izrezki in našla novoletno voščilo ter borove iglice. Več pa ta voščilnica sploh ne potrebuje.


Tako imam pospravljene neuporabljene odrezke. Razdeljene imam v 4 plitve škatlice: črke (in besedila), liki, obrobe, okraski (v tej imam shranjeno vse, kar ne sodi v ostale tri). Samo večkrat moram pokukati vanje. Aja, posebej v manjšem lončku s pokrovom imam še drobne odrezke.

Voščilnico prijavljam na naslednje izzive:



UPORABLJENI IZDELKI – USED PRODUCTS
ŠTAMPILJKE/STAMPS
Ustvarjalni dotik (Srečno 2018)
PAPIR/PAPER
Anita's Cards and envelopes (A6 white); Tedi (Kartonski papir s strukturo platna)
BARVE/INKS
VersaMark; Distress Ink (Pine needles); Ranger embossing powder (Extra fine white)
DODATKI/ACCESSORIES
/
PRIPOMOČKI/TOOLS
Papermania heat tool; Big Shot; Najlepši par (Pravokotniki s šivi);  Memory Box (Pine needles); Sizzix (Mixed Media 01)

sreda, 11. april 2018

Dnevnik: Najljubše stvari

Nadaljujem z novimi zamislimi za umetniški dnevnik za učence. Tokrat sem oblikovala ohlapen seznam najljubših stvari, ki pokaže na trenutno stanje ... vsi spreminjamo naše želje, sanje in potrebe, poleg tega tudi naš okus se spreminja ...


Ker sem hotela prikazati še eno tehniko kolaža, sem poiskala barvno usklajene fotografije ter jih sestavila v urejeno celoto. Nazadnje sem napisala še misel: "Neznano je izziv, ki ga je vredno živeti." 


Sama bi raje bolj dodelala ozadje in narisala oz. uporabila štampiljke za različne motive, vendar sem se držala načrta - učencem bi rada pokazala, kako lahko ustvarjajo z osnovnimi pripomočki in z vsakdanjim (odpadnim) materialom. Zato sem vse fotografije poiskala v revijah. Barvala sem z navadnimi vodenkami in temperami. Vse kvadrate sem izrezala s šablonami in luknjači, otroci si bodo lahko pomagali z ravnilom in škarjami.

Neznano je izziv, ki ga je vredno živeti.

Vse objave šolskega dnevnika v nastajanju si lahko ogledate TUKAJ.

Stran iz dnevnika prijavljam na naslednje izzive:



UPORABLJENI IZDELKI – USED PRODUCTS
ŠTAMPILJKE/STAMPS
/
PAPIR/PAPER
ostanki papirja; revije (fotografije)
BARVE/INK
vodene barvice, tempera barvice
DODATKI/ACCESSORIES
gumbi
PRIPOMOČKI/TOOLS
Big Shot; Papermania heat tool;  Misti stamping tool; Najlepši par (Kvadrati s šivi)

ponedeljek, 09. april 2018

Dnevnik: To sem jaz ... v mavričnih žarkih

Letos delam s skupino nadarjenih učencev. Do konca šolskega leta moram dodelati še nekaj ur, zato sem jim ponudila delavnice na temo umetniškega dnevnika. Učencem sem predstavila, kaj to je in kako se zadeve lahko lotimo. Na urah bi jim rada predvsem predstavila možnosti in tehnike, katerih se lahko poslužujejo za izdelavo tovrstnega dnevnika.

Začeli smo s kolažem ... nekaj barvnih kartonov zlepljenih skupaj ... nič lažjega!


Brez introspekcije pa ni šlo! Zahtevala sem, da vsak opravi svojo osebno analizo. Izbirali so po v naprej pripravljenem seznamu osebnostnih lastnosti. Seznam smo najprej prebrali ter se pogovorili o manj znanih izrazih, nato so se lotili dela. Jaz sem svojo stran naredila že doma, tako da sem jim pokazala vzorec.

JAZ SEM ... ustvarjalna, izvirna, samozavestna ...
Delavnice bom imela najmanj enkrat na teden, tako da bo sledila še kakšna objava. Sama bom na koncu imela zbirko različnih tehnik na enem mestu ...

Vse objave šolskega dnevnika v nastajanju si lahko ogledate TUKAJ.

Stran iz dnevnika prijavljam na naslednje izzive:



UPORABLJENI IZDELKI – USED PRODUCTS
ŠTAMPILJKE/STAMPS
pisava GNUTypewriter
PAPIR/PAPER
Max Bringmann KG
BARVE/INK
Distress Ink (Dusty Concord; Barn Door; Aged Mahagony)
DODATKI/ACCESSORIES
/
PRIPOMOČKI/TOOLS
Big Shot; Spellbinders (Standard Circles LG)

nedelja, 25. junij 2017

ATC: Moje živali - sova

Te dni smo se pogovarjali o domačih živalih, predvsem o mačkah, ki smo jih nekako delili s sosedi ... pri nas so bile doma, po priboljške pa so vse po vrsti šle iskat še k sosedom. Nekaj mesecev sem imela tudi sovo. Dobili smo mladička, zanj sem skrbela, dokler nekega dne ni odletel. Žal je bilo to še v času, ko nismo vsega fotografirali ... nekje bi moral biti črnobel film, na katerega sem jo posnela, vendar mislim, da slike nisem nikoli razvila.


Odločila sem se, da bom izdelala serijo ATC-jev na temo domačih živali ... v bistvu jih ni bilo veliko: dva psa, tri mačke, sova ... kokoši.

Sama izdelava je zelo preprosta. Direktno na podlago sem natisnila sovico, dorisala sem vejo, ki sem ji prilepila listje, zgoraj pa sem prilepila še trak z napisom. Sovo, vejo in okvir sem pobarvala s Copic markerji. Oči sem pobarvala z belim Sharipie markerjem. Ostale elemente sem barvala z Izink tuši ... spet sem uporabila - danes že drugič - meni ljubo zlatorumeno barvo tuša.


Pred časom sem obljubila, da bom pokazala, kako naredim osnovo za ATC, ki mora meriti 6,4 cm x 8,9 cm, s pomočjo pravokotne šablone s šivi Najlepši par.

1. Najprej izberemo ustrezno šablono, sredinsko oz. četrto z obeh strani.

2. Nato izrežemo kartonček, ki pa ga bo treba skrajšati, zato sem na šablono z alkoholnim flomastrom na obe strani zarisala črtice, da mi ni potrebno vsakič meriti.

3. Celoten izrezek postavimo tako, da je en konec poravnan s črticama na obeh straneh šablone.

Samo pogled od blizu. Črtice sem narisala na obeh straneh šablone, tako je lažje meriti in tudi preverjati, ali se ni kaj zmaknilo.

4. Kartonček na šablono pritrdimo s koščkom lepilnega traka.

5. Po rezanju dobimo dva kartončka: ATC in še kartonček, ki ga lahko uporabimo na voščilnici - mogoče za kratko voščilo.

Doma sem izdelala tudi mapo z žepki za ATC-je. Uporabila sem navadno mapo za papir.

1. Najprej sem naredila odprtine tako, da sem vstavila karton v mapo ter zarezala po črtah ... tako so zareze samo na sprednji strani mape ... mislim, da bom naslednjič zareze dala na hrbtno stran. Zareze sem naredila malo pod robom, da se ATC-ji lepo zataknejo za zgornji rob in ne uhajajo ven.

2. Nato sem vzela Fuse in sem šivala po črtah ... podlogo sem si izrisala in izrezala že prej iz risalnega lista.


ATC prijavljam na naslednje izzive:



sobota, 18. junij 2016

Ananas

Sem se naspala, temeljito počistila kopalnico, šla po nakupih in zdaj imam celo popoldne za ustvarjanje. Sin zraven gleda dokumentarce o dinozavrih, ki jih ima shranjene na ključku, jaz pa uživam v njegovi družbi in v ustvarjanju. To voščilnico sem si zamislila že za izziv pri CRAFT-alnici, ampak takrat mi je zmanjkalo časa, da bi jo izdelala.


Najprej sem zaščitila zgornji dve tretjini voščilnice, nato sem se lotila pacanja po spodnjem delu. Uporabila sem "smooching" tehniko, ki sem jo malo prilagodila po svoje. Namesto koščka folije uporabljam malo vrečko (tiste s plastično zadrgo za majhne koščke materiala za nakit), v katero vtaknem dva prsta. Tako veliko bolj nadziram prelivanje barve po papirju.


Medtem ko se je osnova sušila, sem se lotila ananasa. Naredila sem ga iz treh različnih rezalnih šablon. Skupaj sem zalepila dva kosa risalnega lista in sem ju izrezala z Memory Box šablono, da sem dobila kvadratke, ki pa niso razpadli, ker šablona ni prerezala dveh plasti risalnega lista. Na te kvadratke sem položila ovalno šablono (čim bolj diagonalno kot je šlo) in nazadnje sem še iz šablone Whiff of Joy za travo izrezala levo tretjino, na fotografiji zgornji del.


Nazadnje sem še posegla po izdelkih Najlepšega para: odtisnila sem voščilo in izrezala krog, na katerega sem prilepila ananas.

Voščilnico prijavljam na naslednje izzive:


nedelja, 08. maj 2016

Ptiček v bleščicah

Čisto zjutraj, ko sem čakala, da Kljunček vstane in bova skupaj pojedla zajtrk, sem si ogledala nekaj posnetkov Jennifer McGuire. Ko sem videla učinek bleščic pobarvanih s Copic markerji, sem se takoj lotila dela - tako obojestransko lepljivo folijo kot bleščice imam doma že nekaj let, zato sem prav vesela, ko zagledam nekaj, kar me pritegne, da to izdelam ... predvsem za bleščice se sama zelo težko odločim. Sicer pri meni na koncu ni bilo vse tako čisto kot pri Jennifer, efekt bleščic pobarvanih z markerji pa je fantastičen, tako da se je splačalo vzeti sesalec v roke in posesati ... pa še vedno se vse blešči. No, se pa lahko pohvalim, da imam bleščeča tla (čeprav niso čista).


Ker mi je še pred zajtrkom Faith (From the Heart Stamps) polepšala dan s sporočilom, da sem dobila vavčer za njene štampiljke, sem se potrudila, da sem naredila voščilnico za izziv na blogu From the Heart. Z bleščicami!

Najprej sem na 100-gramski papir nalepila samolepilno folijo, ki sem jo nato posula z bleščicami z bisernim leskom. Bleščice sem dobro pritisnila ob podlago ... namesto s kostjo, sem jih utrdila z valji novega Big Shota: papirček z bleščicami sem dala v mapico iz prozorne folije in poslala skozi mašinco. Odstranjevanje odvečnih bleščic ni šlo najbolj gladko, vseeno sem prispela do barvanja s Copic markerji. Malo neprijeten občutek, efekt pa je fantastičen.


Ko sem voščilnico že fotografirala, sem ugotovila, da sem pozabila narediti pentljo (pri From the Heart imajo vedno poleg skice - ki so meni zelo zelo všeč - še eno zahtevo): uporabila sem Tinino pentljo, vendar sem jo predelala, da ni preveč štrlela. Kako? Postopek sem fotografirala.


Lahko bi uporabila obojestranski lepilni trak, vendar ker sem imela folijo že pri roki, sem uporabila dva ostanka. Tinino pentljo sem prerezala na pol in jo sestavila kot jo vidite na drugi fotografiji. Nato sem košček obojestranske folije zalepila še zgoraj ter pentljo potisnila pod okroglino, ki je bila že prej malo privzdignjena z blazinicami. Lahko bi jo uporabila samostojno: na stičišče bi zalepila večjo perlico ali gumbek.

Voščilnico prijavljam na naslednje izzive:




četrtek, 22. maj 2014

Kako izdelati lastno dvobarvno vrvico t.i. twine

Pri ustvarjanju so zadnje čase zelo popularne dvobarvne vrvice, ki so se uporabljale predvsem v kuhinji. Večkrat sem razmišljala, da bi si eno kupila, a vedno je bilo drugih želja in potreb več, da sem izbrano ponovno vrnila na polico.




Glavni pomislek je bil, da kupljena vrvica barvno ne bi ustrezala. Na koncu sem si tako vrvico izdelala sama. Ko potrebujem dvobarvno vrvico, obiščem mamino sobo za šivanje, izberem dve barvi sukanca.


  1. Ko smo izbrali barvno kombinacijo, odrežemo dober meter dolgo nit (merim tako, da eno roko držim ob pazduhi, drugo pa iztegnem), isto storimo z drugo barvo. 
  2. Oba konca prve niti zavežemo skupaj, nato skozi zanko damo drugo nit, kjer konca prav tako zavežemo. Ko nategnemo, imamo pol niti v eni in pol niti v drugi barvi. 
  3. Svetlejši konec niti pritrdimo na podlago (da se ne umaže) z lepilnim trakom ali pa zataknemo ob žebljiček, temnejšega pa držimo v rokah in začnemo zavijati. Če imamo pomočnika, bo delo steklo še hitreje, saj vsak vrti na svojem koncu (vsak v svojo smer). Vrtimo, dokler se dolžina niti ne skrajša vsaj za četrtino, lahko tudi za tretjino. Bolj kot bomo imeli zavito vrvico, bolj gosti in krajši bodo prehodi barve na vrvici.
  4. Preden vrvici damo skupaj, moramo s prsti nekajkrat podrgniti po vrvici, da se navitost vrvice čim bolj enakomerno razporedi po celotni niti.
  5. Nato oba konca damo skupaj, napnemo in počasi popuščamo, da se vrvici prepleteta. Nazadnje konca izpustimo, vrvico držimo za prepogib in nadaljujemo z glajenjem.

Med gledanjem večernega filma si lahko naredite lepo zalogo ... sploh če prepričate vso družino, da vam pomaga. :-)

Namig: Nekoč mi noben sukanec ni ustrezal, zato sem belega prebarvala s Copic markerji  v želeno barvo in namotala skupaj.

torek, 13. maj 2014

Moja nova spalnica

počasi dobiva obliko. Dolgo je trajalo, da sem izpraznila svoj delovni kabinet, ki je bil natrpano poln raznih pripomočkov za ustvarjanje in druge krame. Se še spomnite, kako je zgledal? Pokukajte tukaj.

Rumena barva mi je bila zelo všeč, zato je nisem spreminjala. Vseeno sem morala prostor prebarvati, saj je v petnajstih letih dobil prenekatero packo. Če bi se odločala še enkrat, bi izbrala temnejši odtenek barve, vendar sem tudi s to zadovoljna. Je svetlejša od prejšnje, je pa tudi toplejša.

Pred in med barvanjem sva se s Kljunčkom zabavala.Naredila sva si prave pleskarske kape iz papirja - ker so nam padale z glave, sva si jih zalepila kar z lepilnim trakom.


Čez par dni - vmes je preteklo kar nekaj ur načrtovanj, skiciranj in poskusov - sem se lotila finega slikarskega dela. V roke sem vzela debelejši čopič (št. 10), zlato akrilno barvo in se lotila risanja vzorca na steno.

Risala sem približno tri dni, po par ur na dan. Najbolj težko je bilo risati motiv pod oknom, oz. vse dele pri tleh. Na koncu sem morala ležati na tleh, da sem lahko barvala.


  1. Najprej sem narisala šablono. Sicer sem že našla eno na spletu, a ko sem jo natisnila, sem opazila, da ni skladna. Tako sem se lotila dela sama. Šablono sem natisnila in nalepila na kos debelejšega kartona.
  2. Ko sem bila zadovoljna s šablono, sem jo najprej poskusno izrisala na papir, da sem ugotovila, kako bo delovalo na steni: ali mi je dizajn všeč, kako bom risala vzorec. Ugotovila sem, da je veliko bolj preprosto, kot sem si mislila.
  3. Na steno sem z barvico izrisala obrise. Začela sem v vogalu zgoraj. Ponavadi se začne nekje na sredini vzorca. Pri risanju sem si pomagala z vodno tehtnico.
  4. Zamešala sem nerazredčeno akrilno barvo, dva odtenka zlate (ene je bilo premalo, zato sem ju mešala skupaj). Uporabljala sem čopič št. 10. 
  5. Risala sem po notranji strani izrisanih črt.Tako je nastal enakomeren vzorec.
  6. Na začetku so bili domači skeptični, ko pa so videli rezultat, so bili navdušeni. Moj sin bi tako preuredil celo steno, no - naj bi jo jaz.



Vzorec še zdaleč ni idealno narisan, ko sem risala, me je bilo kar groza, kako neenakomerno sem risala črte, kako neenakomerno se je barva prenašala na ne popolnoma ravno steno. Vendar dovolj je bilo narediti dva ali tri korake nazaj in vse skupaj deluje osupljivo lepo. Prav neverjetno, kako naši možgani zabrišejo nepravilnosti. Če gledamo vsak lik posebej, odkrijemo številne nepravilnosti, če pa gledamo vse kot celoto, imamo občutek, da gre za tapeto.


Za tiste, ki bi se radi lotili tega podviga, vam dajem na razpolago dve šabloni. Jaz sem se na koncu odločila za prvo. Zdaj moram izdelati še podobno (manjšo) šablono za okna. Spodnji šabloni lahko naložite na svoj računalnik.




četrtek, 08. maj 2014

Doma izdelana plošča iz želatine

Že nekaj časa se navdušujem nad možnostmi, ki jih omogoča plošča iz želatine, t.i. "gelli plate". Malo sem raziskovala po spletu in se dokopala do recepta. Najtežji del je bil najti glicerin po zmerni ceni, čisto slučajno (ko sem iskala barvo za vzorec v spalnici) sem ga našla v Obiju: pol litra za slabih 6 €. Po želatino sem šla v najbližjo trgovino (3 €), sladkor in vodo sem že imela doma. Ker sta stroška sladkorja in vode zanemarljiva, sem za ploščo zapravila slabih 10 € za ploščo velikosti 28 x 28 cm (debeline 1 cm).



Izdelava je čisto preprosta.

  1. Najprej sestavine stehtamo.
  2. Nato pol vode uporabimo, da raztopimo sladkor, pol pa za želatino (jaz sem jo najprej umešala v vodo in nato še z električnim mešalnikom dobro premešala, da ni imela grudic). 
  3. Oboje zmešamo skupaj in prilijemo glicerin. 
  4. Segrevamo, dokler se ves sladkor ne raztopi.
Kot vedno, ko delam z želatino, me je bilo strah, da se ne bo strdila. Potem je bilo vse v redu. Želatino sem danes že 2x stalila, za kar potrebujem 5 min na 90 °C (lahko tudi manj, moram preizkusiti). Najprej sem uporabila plastično posodo, ki je primerna tudi za mikrovalovko, vendar ni imela ravnega dna in ko sem želatino vrgla na pladenj, je imela zaobljene robove in zelo malo delovne površine. Tako sem se domislila nečesa drugega. Uporabila sem manjši pekač, ki ga ne uporabljam, in zmes prvič pretopila. Želatino pustim kar na pekaču, ker je zelo nizek in robovi ne motijo. Površina je zdaj večja, je pa zato tanjša.  Potem sem uporabljala valjar na napačni strani in sem zarezala v površino.


Originalen recept sem našla na blogu Calligraphy Cards. Jaz sem naredila malo večjo ploščo.

Plošča iz želatine je že nekaj časa na vrhu seznama "kaj izdelati" in ker sem imela akrilne barve že na mizi, sem se lotila izdelave. Pri pacanju se mi je pridružil še moj sin, skupaj sva naredila dva odtisa, potem je bila že ura za večerjo, tuširanje in spanjem. Pred tem sva izdelek na hitro fotografirala. 


Vem, da se s ploščo da narediti veliko več, tokrat je šlo za pacanje skupaj s sinom. Barvo sem najprej nanašala z valjčkom, nekajkrat sem ga obrnila narobe, da sem podrsala površino plošče (ki sem jo dala za 5 min v pečico in je bila kot nova).  Edini problem je bil, da se mi je barva malo hitro sušila, najbrž tudi zato, ker so moje akrilne barve stare. Tako sem barvo nanašala s čopičem in naredila le nekaj preprostih odtisov. Večino barve je pobralo ob prvem tiskanju, drugi tisk je bil skoraj brez barve, kar se vidi na fotografiji.

Barva se zelo lepo odlepi od podlage. Prav neverjetno. Zato je bolje biti varčni z barvo - v prvem primeru sem je uporabila preveč, zato se je sušila vso noč.
¸
Za konec še nekaj zanimivih povezav (bom sproti dopolnjevala):

sobota, 03. maj 2014

Pentlja za kartončke

Ko sem včeraj izdelovala čarobno voščilnico, sem morala izdelati trakec, da sem jo lahko izvlekla. Zamisel se mi je porodila kar tako, mimogrede. Izdelava je preprosta in za kartončke tudi estetska.
Tridelna pentlja
Material:
približno 30 cm traku širine 1 cm

Pripomočki:
škarje
spenjač ali lepilni trak

Najprej odmerimo 30 cm traku, ki ga poševno odrežemo.


Glede na kot, ki ga naredimo na traku, je odvisno, kako široka bo pentlja. Bolj oster kot je kot, bolj široka bo. In obratno, bolj kot je kot top, bolj ozka bo.


Pa začnimo. Najprej naredimo zanko, ki se zaključi na začetku - na poševno urezanem koncu traku. Dolžino zanke prilagodimo na želeno velikost ...

... in prepognemo po poševnem rezu. Prepogib utrdimo (kar z nohti).

Nato ustvarimo še drugo zanko. Preverimo, da sta obe zanki enako dolgi in prepognemo.

Tokrat gre trak po sredini. Tu bi lahko naredili še tretjo zanko, ki bi končala na začetku ali pa pustimo, da drugi konec traku prosto štrli navzven.

 S spenjačem pritrdimo pentljo, da se ne podre. Lahko jo pritrdimo direktno na izdelek ali pa jo naredimo v naprej in jo kasneje prilepimo ali pripnemo na kateri koli izdelek.

Prosti konec traku lahko zarežemo v lastovičji rep.

In še variante ...



V maju se bom potrudila z vsaj eno objavo na dan. Upam, da mi bo uspelo. Včerajšnjo sem objavila tik pred polnočjo ... in jo kasneje še dodelala.

By Stephanie Lynn

Hvala vam za vse komentarje in spodbudne besede.

Maja